خبر › › ابلاغ آئین نامه جدید برای آزمون دکتری ۹۴ / سهم آزمون کتبی ۸۰ درصد شد

دریافت RSS اخبار

 » نمایش آرشيو
 نمایش

: : ابلاغ آئین نامه جدید برای آزمون دکتری ۹۴ / سهم آزمون کتبی ۸۰ درصد شدوزارت علوم، آیین نامه جدید آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری برای پذیرش در سال تحصیلی ۹۵- ۹۴ را ابلاغ کرد.

 

مرجع دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت علوم این آیین نامه با هدف حرکت به سمت استقلال دانشگاهها و تفکیک فرآیند سنجش علمی از پذیرش دانشجو و دستیابی به عدالت آموزشی تهیه شده است.

بر اساس این آیین نامه فرایند سنجش علمی از دو مرحله آزمون کتبی و سوابق تحصیلی تشکیل شده است. آزمون کتبی شامل زبان خارجی، استعداد تحصیلی و مجموعه دروس اختصاصی است و در بخش سوابق تحصیلی، معدلهای تراز شده در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ملاک محاسبه قرار می گیرد.

به این ترتیب، نمره کل سنجش علمی از نسبت ۸۰ درصد نمره آزمون کتبی و ۲۰ درصد نمره حاصل از تراز معدلهای در مقطع قبلی به دست می آید.

در فرایند پذیرش، داوطلب با توجه به نمره کل سنجش علمی، انتخاب رشته و حد نصاب نمره معرفی، توسط سازمان سنجش به دانشگاهها معرفی می شود و بررسی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی وی توسط دانشگاهها صورت می گیرد.

پذیرش دانشجو بر اساس نمره کل نهایی داوطلب بر اساس ۳۰ درصد نمره آزمون مرحله اول (سنجش علمی) و ۷۰ درصد مرحله دوم (سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی) محاسبه می شود و با در نظر گرفتن حد نصاب نمره دانشگاه، اولویتهای انتخابی و بررسی صلاحیتهای عمومی، اسامی پذیرفته شدگان نهایی توسط سازمان سنجش اعلام می شود.

در این آیین نامه آورده است که پذیرش دانشجو در تمامی دوره های آموزشی اعم از روزانه، نوبت دوم، پردیس های دانشگاهی، پیام نور، پژوهش محور و... در مقطع دکتری، صرفاٌ از طریق این آیین نامه صورت می گیرد.


یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳
دسترسی کاربران
ایمیل / همراه
کلمه عبور
مرا به خاطر بسپار
  راهنمای عضویت
   بازیابی کلمه عبور
  ثبت نام


اطلاعیه ها
آمار کاربران
تعداد کل بازدیدها :10,851,386
بازدید امروز :936
کاربران آنلاین :3

  

ما را حمایت کنید